Yurtdışında iPhone X Almak için Bilmeniz Gerekenler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yurtdışında iPhone X Almak için Bilmeniz Gerekenler neler ? iPhone X’i yurtdışından satın almak ne kadar mantıklı? Yurtdışından gelen telefon nasıl kullanılır? IMEI kaydı nasıl yapılır? IMEI numarası nasıl öğrenilir? İşte yurtdışından telefon getireceklerin bilmesi gerekenler…

Apple’ın 10.Yılına özel ürettiği ve bu güne kadar çıkartılmış en pahalı iPhone olarak adlandırılan modeli iPhone X fiyatı ülkemizde ortalama 6000-6800 TL arası değişiyor. Ülkemizdeki vergiler ve dolar endeks’inin yüksek olmasından dolayı yurt dışından iPhone almayı düşünenler için fiyatları ufak bir araştırma ile bir araya getirdik.

Yurtdışında iPhone X Almak için Bilmeniz Gerekenler neler ? iPhone X'i yurtdışından satın almak ne kadar mantıklı?
Yurtdışında iPhone X Almak için Bilmeniz Gerekenler neler ? iPhone X’i yurtdışından satın almak ne kadar mantıklı?

Amerika’da iPhone X 999 Dolar (4000 TL) fiyatında satılıyor.

iPhone 8: 699 dolar (ABD)

iPhone 8: 929 dolar (Avustralya)

iPhone 8: 799 euro (Almanya)

iPhone 8: 809 euro (Fransa)

iPhone 8: 809 euro (İspanya)

 

iPhone 8: 809 euro (İspanya)

iPhone 8: 839 euro (İtalya)

 

iPhone 8: 649 strelin (İngiltere)

iPhone 8 Plus: 909 euro (Almanya)

iPhone 8 Plus: 799 dolar (ABD)

iPhone 8 Plus: 1299 dolar (Avustralya)

iPhone 8 Plus: 919 euro (Fransa)

iPhone 8 Plus: 919 euro (ispanya)

iPhone 8 Plus: 799 sterlin (İngiltere)

iPhone 8 Plus: 949 euro (İtalya)

iPhone 8 Plus: 919 euro (ispanya)

iPhone 8 Plus: 949 euro (İtalya)

iPhone X: 1579 dolar (Avustralya)

 

iPhone X: 1149 euro (Almanya)

 

iPhone X: 1159 euro (Fransa)

 

iPhone X: 1159 euro (İspanya)

 

iPhone X: 1189 euro (İtalya)

 

Yurtdışından getirilen cep telefonların kayıt altına alınabilmesi veya cep telefonunuz çalındığı zaman cihazınızı IMEI numaranızın bilmeniz gerekiyor.

Birçok kişinin bilmediği IMIE numarasını öğrenmek ise çok kolay. Bütün cep telefonu cihazlarında “*#06#” tuşlarını tuşladığınız zaman IMIE numaranızı öğrenebiliyorsunuz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yurtdışında getirilen cep telefonların nasıl kayıt altına alınacağına ilişkin önemli bilgiler veriliyor.

Yurtdışında iPhone X Almak için Bilmeniz Gerekenler neler ? iPhone X'i yurtdışından satın almak ne kadar mantıklı?
Yurtdışında iPhone X Almak için Bilmeniz Gerekenler neler ? iPhone X’i yurtdışından satın almak ne kadar mantıklı?

Daha önce 60 gün olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün olarak değiştirildi.

Cihaz 12 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar) Yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 120 gün içerisinde yapılması gerekiyor.

Kayıt nasıl yaptırılıyor ?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar. e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (149.20 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile türkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabiliyor.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılıyor.
IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 60 günü geçmemiş olması gerekiyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebiliyor. Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize ne şekilde getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin yapılması yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması durumunda doğacak olan yasal sorumluluk tarafınıza ait…
Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait…

Bir cevap yazın