Türkiye’de Faaliyete Geçmek Üzere Olan Amazon Kendi Kargo Şirketini Kuruyor

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Dünya çapında tanınan ve en zengin şirketler listesinin başında bulunan Amazon Türkiye’de faaliyete geçmeden önce kendi kargo servisini kurma kararı aldı. E-Ticaret sisteminin en zorlu kısımı olan kargolama işlemi hem firmaya hemde kargo şirketlerine çok büyük yük ve maliyetli oluyor. Amazon Dünyadaki kargo firmalarının çalışma sistemini beğenmemiş olmalı ki FedEx ve UPS gibi geniş bir kargo hizmet ağı kuruyor. Wall Street Journal gazetesinin yapmış olduğu haberi Amazon yakın zamanda duyuracak. Kurulacak olan bu sistem satıcı işletmeden ürünleri alıp, satın alan kişiye teslim edecek ve bu sadece Amazon’a özel olacak.

Wall Street Journal’ın yaptığı habere göre birkaç hafta içerisinde Los Angelas şehrinde denemelere başlanacak. Amazon 2018 yılı sonuna kadar bu firmayı Dünya çapında yaymayı düşünüyor. Elbette ilk etapta sadece Amerika’ya özgü bir uygulama olacak. Daha sonra bölümler halinde tüm Dünya ülkelerine göre büyümesi bekleniyor.

Aslında buna benzer bir haber 2016 yılında tekrar yapılmıştı. Ancak faaliyete geçen herhangi bir Amazon Kargo firması olmadı. Ancak bu sefer işler iyice büyüdü kargo maliyetlerini en alt seviyelere indirerek yıllık giderlerini düşürmek istiyor.

FedEx ve UPS bu işe yıllarını vermiş iki şirkettir. Bu kadar büyümek onlar için çok meşakkatli bir serüven olmuştur. Amazon’da bu yollardan geçerken sorunlarla karşılaşacak. Benim tahminim tüm Dünya ülkelerinde faaliyete geçtikten 2 yıl kadar sonra tam olarak sistem oturacaktır.

Ancak şunuda göz önünde bulundurmakta fayda var. Amazon Amerika’daki ilk kasiyersiz market sistemini kurmuş ve kısa sürede çok beğenilmişti. Son 2-3 yıl içerisinde servetine servet katan çok hızlı büyüyen ve en zengin 10 firmanın ilk sırasında yer alıyor. Bu kadar büyük bir firma belkide bizleri yanıltarak FedEx ve UPS’ten daha iyi bir kargo şirketi haline gelebilir. Tekrar hatırlatmakta fayda var ilk etapta sadece Amazon satıcılarının ürünleri ile başlayacak.

Amazon CEO’su olan Jeff Bezos’un başka bir şirketi olan Blue Origin, Elon Musk’ın SpaceX uzay şirketine rakip durumda. Jeff Bezos bunun yanı sıra Amazon firması ile Dünyanın en zengin firması halinde.

Amazon ne zaman tam anlamı ile taşıma sektöründe faaliyette olur bilinmez ama FedEx ve UPS firmanlarını çok zor duruma düşüreceği aşikar.

Bir cevap yazın