Soyunuzda Şehit Var Mı ? E-Devlet Yeni Özelliği

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Soyunuzda Şehit Var Mı ? E-Devlet Yeni Özelliği

Geçen hafta kullanıma sunulan Alt-Üst Soy bilgisi sisteminin ardından yeni bir özellik daha E-Devlet sitesine eklenmiş durumda. Soyunuzda şehit var mı öğrenmek istiyorsanız E-Devlet TSK bölümünde kullanıma sunulan özelliğe sistem kilitlenene kadar ulaşabiliyordunuz. Anlık işlem sınırı getirilen özelliklere Şehit sorgulama sistemide eklendi.

Soy Şehit Sorgulama
Soy Şehit Sorgulama

Sisteme tekrar erişim sağlanabildiğinde Osmanlı’nın yıkılış döneminden günümüze kadar olan savaşlarda şehit düşen yakınlarınızı görebileceksiniz. Milli savunma bakanlığı ”Şehit Sorgulama” kapsamında 1853 Kırım Savaşı, 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı, 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı, 1911 Trablusgarp Savaşı, 1912-1913 Balkan Savaşı, 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı, 1919-1922 İstiklal Savaşı, 1950-1953 Kore Savaşı ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen kişiler öğrenilebilecek.

Eğer ki sistem açılında aramak istemiyorsanız. Buradaki link üzerinden direk erişim sağlayabilirsiniz. Bu haber yazılırken siteye erişim sağlanamıyordu. Giriş yapmak isteyenler ”Hizmet iyileştirme çalışmaları sebebiyle sorgulama sayfası geçici olarak kapatılmıştır.” uyarısı ile karşı karşıya kalıyorduk.

Soy Şehit Sorgulama
Soy Şehit Sorgulama

Sistem iyileştirmeleri bittikten sonra erişime tekrar açılacak olan sistem umarım alt yapısı hazırlanmış ve güçlü olur.

Çünkü; Alt-Üst Soy sorgulama sisteminde 1 günde yaklaşık 5 milyon sorgulama yapılmış ve sistem kilitlenmişti. Alt yapısı sağlam olmaz ise aynı sorun bu sistemde de oluşacağa benziyor.

Bir cevap yazın