Root Nedir ? Ne İşe Yarar ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Root Nedir?

Root Android‘inde temel alındığı Linux‘tan gelir. Windows kullanıcılarının Adminstrator olarak bildiği kelimenin Android üzerindeki karşılığı Root kelimesidir.

Root kullanıcıya telefonda tam yetki vermek anlamına gelir. Kısacası Android kaynak kodlarında değişiklik yapmasını sağlar. Root yetkisi aldıktan sonra telefon ile birlikte yüklü gelen silinemeyen üretici uygulamalarını silebilir, hosts dosyasını değiştirmek ve ROM yani yeni bir özelleştirilmiş cihaz yazılımı yükleyebilirsiniz.

Hazır ROM demişken bunada değinelim. Root işlemi ve ROM yükleme işlemi birbirinden farklıdır. ROM kısaca yeni bir özelleştirilmiş yazılım yükleme işlemidir. Örneğin Samsung Note 8 kullanıyorsunuz ve arayüzünden sıkıldınız. Huawei veya başka bir markanın arayüzü hoşunuza gidiyor. Bu ROM‘u AndroidAtesi sitesinden bulup telefonunuza yükleyebilirsiniz.

ROOT İşleminin Yararları ve Zararları Nelerdir ?

Buraya kadar iyi hoş güzel anlatıyoruz. Aklınızdaki sorulardan birisi ”bana ne yararı var arkadaşım” sorusunu cevaplayalım.

 

Android sistemi üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız. Root yapmadan önce erişim sağlayamadığımız dosyalara sadece okuma değil yazma imkanınızda olacak bununla beraber tüm sistem dosyalarını silebilir, değiştirebilir, yeni temalar yükleyebilir, gereksiz sistem programlarını sistemden kaldırabilirsiniz.

Örneğin Türkiye’de kullanıma sunulmayan legal olarak kullanamadığımız bütün uygulamaları kullanabilirsiniz. Ücretli olarak satılan temaları APK aramadan indirebilirsiniz. Twitter kullanmıyorsunuz ama Twitter uygulaması cihazınıza yüklü olarak geliyor. Bunu kaldırarak kendinize depolama alanı açabilirsiniz.

 

Yararlarından biriside benim en çok işime yarayan diyebilirim sitelerin bize dayattığı reklamları tamamı ile engelleyebilirsiniz.

Root gerektiren uygulamaların ufak bir listesini yaptım. İşinize yarayabilecek olanları indirebilirsiniz.

AdFree Android: Bu programın yaptığı, sistemdeki “hosts” dosyasını değiştirerek, reklam sitelerine olan bağlantıları engellemek. Bu sayede programlarda ve browser’da çıkan reklamlardan kurtuluyoruz.

AutoKiller: Marketteki diğer task killer uygulamaları ile karştırılmaması gereken bir uygulama olan AutoKiller’ın yaptığı, android sistemine gömülü olarak bulunan uygulama yöneticisinin ince ayarlarını değiştirerek, sistemin daha stabil ve hızlı çalışmasını sağlamak.

MarketAccess: MarketAccess Türkiye gibi android market’teki paralı uygulamalara erişimi olmayan kullanıcıları hedef alan bir uygulama. Bu program SIM kartınızın üzerindeki enumerator’ü sisteme sanki başka bir operatörmüş gibi (T-Mobile, O2 vs.) gösteriyor, bu sayede de market örneğin amerika’da bir servis sağlayıcıdan bağlandığınızı düşünerek bu uygulamaları da sizin için gösteriyor. Google checkout hesabınızın olduğunu ve kredi kartı numaranızı girdiğinizi varsayarsak normalde ulaşamadığınız paralı uygulamaları da satın alarak indirebiliyorsunuz.

MetaMorph: MetaMorph temel olarak görünüm-tema değiştirme programı. Çok detaylı olarak girmeyeceğim, ama bu uygulama sayesinde sistem fontlarını, durum çubuğunun rengini / değiştirmekten tutun da butonların ve uygulamaların şekillerini değiştirmeye kadar bir çok işi yapabiliyorsunuz.

ROM Manager: En çok kullandığım uygulamalardan bir olan ROM Manager, recovery flashlama, yeni ROM indirme, Android yedeği alma gibi birçok zahmetli işlemi, tek bir grafik arayüzden kolayca yapmanızı sağlıyor.

Root Explorer: Bu program aslında temelde bir dosya yöneticisi, ancak diğer dosya yöneticilerinden farklı olarak root yetkisi sayesinde system ve data folderlarına da tam erişim hakkı sağlıyor. Bu programın ücretsiz bir versiyonu malesef yok, alternatif olarak ES File Explorer var, içinde deneysel bir root access modülü mevcut, ancak Root Explorer kadar başarılı bulmadığımı söyleyebilirim.

SetCPU for Root Users: SetCPU da aslında markette paralı bir uygulama olsa da, XDA Forumları kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor. SetCPU sayesinde işlemcinizi normalden yavaş çalıştırarak pil tasarrufu yapabilir, ya da kernel’inizin desteklediği ölçüde overclock yaparak yüksek performans sağlayabilirsiniz.

Screenshot: Çok basit bir program, ama yapması gerektiği işi gayet güzel yapıyor, telefonunuzdan ekran görüntüsü almak için kullanılıyor.

Superuser: Bu uygulama diğer uygulamalara superuser (root) yetkisi vermek ve geri almak için kullanılıyor, root işlemi yaptığınızda normalde otomatik olarak yüklenmiş olmalı

Terminal Emulator: Kendi başına root gerektiren bir uygulama olmasa da, bu konsol emülatörü, telefonunuzdan linux terminal komutları çalıştırmanızı, ve birçok alt seviye işlemi bilgisayara bağlanmaya gerek kalmadan gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Titanium Backup: Titanium Backup temelde sisteminizde yüklü olan uygulamaların yedeğini almak üzere geliştirilmiş bir uygulama. Ama diğer backup programlarının aksine tüm sistem uygulamalarının da yedeiğini alabiliyor, geri yükleyebiliyor; ayrıca gereksiz sistem uygulamaları dahil tüm uygulamaları herşeyiyle sistemden kaldırabilmenizi sağlıyor.

Bir cevap yazın