Panasonic’ten Üst Düzey Sensör

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Öne çıkan küresel örtücüler ve organik sensörler bizlere daha az bozulma ve yüksek dinamik olanlarını sundada çeşitli sınırlandırmalar yüksek çözünürlüklü kameraların daha fazla gelişmesine engel oluyor. Panasonic kendi dalında ikiliyi bir ara getirmeyi başararak bu tabuları yıkmayıda aynı zamanda başardı. Yanlış duymadınız Panasonic ilk küresel ortücülü organik sensörünü üretti.

Panasonic'ten Üst Düzey Sensör
Panasonic’ten Üst Düzey Sensör

Panasonic bir ilki başardı!

Panasonic’in ürettiği küresel ortücülü organik sensör, 36 mega piksellik (MP) görüntüler yakalayabiliyor ve bunun yanında 60 kare (fps) ile 8k çekimlerde yapıyor. Üretilen sensör görüntüyü bir kere pozlama yapıyor ve %96 oranla bozulmaları önlemeyi başarıyor. Diğer ve gelenekselleşmiş fiziksel örtücüler hızlarından dolayı hızlı haraket eden nesnelerin daha küçük ve cılız gözükmesine sebep oluyor.

Küresel örtücüler, tüm sensörün aynı anda açılmasıyla bu bozulmayı engellemeyi başarıyor. Diğer taraftan ise, bugüne kadar bu sınıftaki örtücüler yaklaşık 1 mega piksel (MP) ile kısıtlı kaldı. Sony’de bu konuda çok başarılı olmasına rağmen küresel sensörleri 1.58 mega piksel çözünürlüğündeydi. Böylece Panasonic küresel örtücü sensör yapmayı başaran ilk firma oldu.

Şirket, 36 MP çözünürlüğe çıkmayı ise organik sensör teknolojisini de sürece dahil ederek başarmış. Geleneksel CMOS sensör ile kıyaslandığında organik sensör, ışığı yakalayan foto iletken film için bir katman ve ışığın sensöre çarptığında oluşturduğu yükleri depolamak için ayrı bir devre katmanıbulunduruyor. Bu değişim sensörlerin daha geniş ışık yelpazesi ve daha derin renkler yakalayabilmesini mümkün kılıyor. Ayrıca farklı tasarım, kameranın sensöre gönderilen voltajı ayarlayarak organik sensörün hassaslığını kontrol etmesini sağlıyor. Şirket, görüntüdeki grenleri azaltmak için öncekilerden daha yüksek hızda çalışan bir gürültü giderici geliştirmeyi de ihmal etmemiş.

Bu özel sensör iki farklı mod sunuyor. Bunlardan ilki yüksek hassasiyet, diğer ise yüksek renk yoğunluğu odaklı. Böylece sensör, geleneksel silikon tabanlı sensörlere göre tek çekimde daha geniş dinamik aralıkta görüntü yakalıyor. Sensör, gerilimi ayarlayan elekriksel nört yoğunluklu filtre de içermekte. Fotoğrafçılar bu sayede fiziksel nötr yoğunluk filtresi taşımak zorunda kalmayacak.

Yeni sensörün ne zaman piyasada görüleceği şu an için belirsiz.

Bir cevap yazın