Katılım Bankacılığı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Katılım bankacılığı Faizsizlik prensibi ile çalışan, Banka kaynaklarından elde edilen kar veya zararın bölüşüldüğü bankacılık sistemine denilir.

Katılım Bankacılığı Nedir ?
Katılım Bankacılığı Nedir ?

Faiz, Bütün dinlerde karşılığı olmayan bir emek ile para kazanma yöntemidir. Faiz en çok islam dininde tepki bulur. Kuran’da faiz’e yaklaşılmaması için tavsiyeler verilmiştir.

Hal böyle olunca en çok islam ülkelerinde bulunan bankalar tarafından Katılım Bankaları açılmıştır. Kar-Zarar endeksine dayalı olarak bir birikim modeli oluşturulmuştur.

Faiz konusuna hassas yaklaşan kişilerin tercihi olan Katılım Bankacılığı kişilerin tasarruflarını değerlendirmek ve finasman ihtiyaçlarını karşılaması için bir alternatif gerekliliği ortaya çıkmasıyla birlikte, değişen dünya şartlarında finansal yapının dışında kalmasının mümkün olmadığından bir çok islami kuralların geçerli olduğu ülkede bu sistemler kurulmuştur.

İslami bankacılık anlayışı ilk modern anlamda 1963 yılında Mısırda Mit Ghamr Tasarruf Bankası ile başlamıştır. Ondan sonra diğer tüm islam ülkelerine hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Katılım bankacılığı, faizsizlik prensiplerine göre çalışan, bu prensiplere uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir. Kısaca gelir kaynaklarında faiz bulunmayan ekonomi sistemine verilen isimdir.

Katılım bankacılığına ismini veren katılım kelimesi, bankacılık türündeki kar ve zarar prensibine, yani bir nevi ortaklık sistemine dayanmasından gelmektedir. Bu, sistemi faizden ayıran en önemli unsurdur. Faizde kar ortaklığı var olurken, katılım bankacılığı kar payı sistemini getirip, kar zarar endeksiyle sistemde yerinizin bulunmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın