Elektrikli Gemiler Yakında Sulara İniyor

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Elektrikli bisikletler, Elektrikli motosikletler ve Elektrikli arabalar derken şimdide elektrikle çalışan gemiler geliyor. Petrol rezervlerinin azalması ve azalan petrol nedeni ile fiyatlarının artması nedeni ile alternatif yakıtlara yönelen üreticiler şimdide elektrikli gemiler üretmeye başladılar.

İsviçre merkezli enerji firması ABB, geçtiğimiz yıl üretimine başlayan İsveç merkezli HH Ferries’e ait olan iki feribotu Elektrikli Feribot’a dönüştürme işleminde sona yaklaşmış durumda.

Elektrikli Gemiler
Elektrikli Gemiler

İlk seferlerini Helsingborg – Helsingör arasında yapacak olan elektrikli gemilerin yıllık yolcu taşıma hedefi 7,5 Milyon yolcu ve 2 Milyon araç taşımak.

Merkezi Norveç’te olan Yara firması; BirkeLand ismiyle üretilecek gemiyi 2018 yılı içerisinde suya indirmek istiyor. Eski tip feribotlarda bulunan dizel motorların tamamını çıkartarak yerlerine elektrik ve batarya ünitelerini yerleştiren firma geminin son ayarlarını yaptıklarını bildirdiler.

Proje sonunda Dünyanın ilk elektrikli gemisi olacak BirkeLand 238 metrelik bir uzunluğa, 8414 ton ağırlığına sahip olacak.

Elektrikli Gemiler
Elektrikli Gemiler

ABB’nin açıkladığı haberlere göre 4MWh’lık bataryalar gemilere takıldı. Şimdi son ayarları olan soğutma sistemlerine geçildi. Arka bölümündeki girişten özel kablolar aracılığı ile kısa sürede şarj edilecek geminin 70 elektrikli otomobil şarj gücüne sahip olacak. İlk deneme seferini 4 kilometrelik bir açık denizde yapmayı hedefliyor.

İşte elektrikli geminin çalışma sistemini anlatan kısa video;

Bir cevap yazın