Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?

Elektrik Ve Elektrik Enerjisi Nedir ?

Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?
Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?

Maddenin elektron, pozitron, proton gibi parçacıkların hareket etmesiyle oluşan enerji türüne elektrik denir. Elektrik bir enerji çeşididir. Kömür, doğal gaz, petrol, güneş gibi kaynaklar elektrik enerjisini elde etmek için kullanmaktadır. Bir elektrik devresiyle çekilen ve türetilen enerjiye elektrik enerjisi denir. Elektrik enerjisinden, günlük yaşamda aydınlanmada faydalanırız. Sanayide, ulaştırmada, tıpta, ısıtmada, haberleşmede hep elektrik enerjisinden faydalanırız. Elektrik sayesinde ısınıp, serinliyor, televizyon seyredip, internet kullanabiliyoruz. Elektriğe yaşamın er alanında ihtiyaç vardır.

 Elektrik Evimize Nasıl Gelir?

Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?
Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?

Elektrik uzun yollardan geçerek, evlerimize gelir. İhtiyaçlarımızı karşılamak için gerekli olan elektriğin üretilmesi için santraller kurulur. Bu santraller, yakıt, su ve buhar gücü ile çalışan santrallerdir. Farklı yollardan elektrik enerjisine ulaşılabilir. Nükleer santraller verimli santrallerdir ve uranyumun bölünmesi sonucu ortaya çıkan enerji, su ile bastırılırken ortaya elektrik enerjisi çıkar. Ortaya çıkan buhar, türbinlerin dönmesiyle elektrik üretilmiş olur. Elektriğin uzun yolculuğu başlar ve iletim hatlarına gönderilir. Evlerimize ulaşması için santrallerden, şehir ana şebeke hatlarına, ardından bölgelere dağıtılan elektrik, elektrik tellerinden tekrar yola çıkarak evlerimize kadar gelir. İletken elektrik telleri sayesinde trafolardan, evlerimize kadar gelen elektrikle tüm ihtiyaçlarımızı karşılarız. Ampuller, buzdolabı, fırın, televizyon, internet yani elektrikle çalışan her şey çalışır duruma gelir. Uzun ve zahmetli yollardan gelen elektrik, hayatımızın her alanında kolaylık sağlamaktadır.

 Elektrik Neden Çarpar?

Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?
Elektrik Evlerimize Nasıl Gelir ?

Elektrik akımları insanlara zarar verebilir. Akımın süresi ve şiddetine göre insan vücudundan geçerse ciddi zararlar verebilir. Elektrik akımının insen vücudundan geçebilir olması, vücudun da iletken olmasıdır. Hücre sıvıları içerisindeki iyonlar, çözünmüş iyon olduğundan oldukça iletkendir. Elektrik akım şiddeti 16 mA’i geçtiği zaman kaslarımızı kontrol etmekte zorlanırız. Akımın şiddeti yükseldikçe vücuda zarar oranı da yükselmektedir.

 

Bir cevap yazın