E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Sistemini Askıya Aldı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

E-Devlet yetkilileri tarafından dün hizmete sokulan soy ağacı sorgulama hizmeti, aldığı yoğun talep karşısında taleplere cevap veremez duruma geldi. Bu yoğun site trafiğinin hemen sonrasında turkiye.gov.tr adresi de isteklere cevap veremez hale geldi. Diğer vatandaşlar soy ağacı sorgulama haricinde işlem görmek istedikleri hizmetleride kullanamadı. Site trafiği sürekli artınca, E-Devlet sitesinde yer alan soy ağacı sorgulama sayfasını bakıma alındığını ve  hizmetin bir süre için kullanılmayacağının bilgisini vatandaşlarla paylaştı.

Dün hizmet vermeye başlayan yeni uygulama sayesinde vatandaşlar artık internet ortamında soy ağacı sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor. Alt ve üst soy sorgulama ekranından girilen bu yeni hizmete, sağ üst köşede bulunan belge oluştur kısımına girilerek 2 adımda soy ağacı listesine ulaşılabiliyordu.

Dün genel olarak akşam saatlerinde oluşan sitedeki trafik yoğunluğu, E-Devlet sitesinin tamamen kilitlenmesine neden oldu.

E-Devlet’in daha fazla kullanılması ve bilinmesi baz alınarak vatandaşların “alt soy ve üst soy raporunun” Nüfus Müdürlüklerine gitmekle uğraşmadan E-Devlet sayesinde ulaşabilmesi için yapılan çalışmalar bugün tamamlanarak, E-Devlet hizmetini yürüten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğünün kullanımına açıldı.

Üretilen belgelerde bireylerin yalnızca şahıslarına ait alt ve üst soy bilgileri yer alıyor.Belgelerde, 6698 Sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” gereğince kardeşler ve diğer aile bireylerinin soyları gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden 6698 Sayılı Kanuna göre paylaşılması yasak.

Dün sabah saatlerinde hizmete açılan uygulama çok talep görüdüğü için sitenin kilitlenmesine sebep oldu, bunun üzerine sistem bir süreliğine yetkililer tarafından askıya alınmak zorunda kalındı.

Bir cevap yazın