Dark Web’de Kullanılan Para Birimi BitCoin’in Popülerliği Azalıyor

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BitCoin’in ilk kullanım alanlarından olan Dark Web’de kullanım oranı halen yüksek. Takip edilememesinden dolayı kullanılan Bitcoin Dark Web alışverişlerinin en popüler para birimi statüsünde. Ancak bu fazla süreceğe benzemiyor.

BitCoin vs LiteCoin
BitCoin vs LiteCoin

Siber suçları ile ünlü olan Dark Web’de illegal işlerin tümü mevcut. Uyuşturucu satışı, Kadın ticareti, Silah ticareti ve daha fazlası olan sistemde BitCoin kullanılıyor. Hatta şöyle anlatalım, BitCoin’in ne olduğunu hiç kimse bilmezken bu sistem üzerinde BitCoin kullanılıyordu.

Dark Web’de Kullanılan Para Birimi BitCoin’in Popülerliği Azalıyor. BitCoin ilk çıktığında bu kadar meşhur değildi. Ancak bu zamanlarda her yerde bu kripto para birimini görebiliyorsunuz. Bu gün düştü yarın çıktı diye her yerde haberleri oluyor. Bu durumdan gizli kapaklı işler yapan Dark Web kullanıcıları çok rahatsız olmuş durumda çünkü 7’den 70’e herkesin dilinde olan bir para birimi halini aldı.

bitcoin ve litecoin
bitcoin ve litecoin

Dark Web’de Kullanılan Para Birimi BitCoin’in Popülerliği Azalıyor. Recorded Future adlı araştırma şirketi Dark Web’in pazarlarında ve forumlarında gezerek bilgi topladı. Kullanıcılar artık BitCoin yerine Alt Coinlere yönelmek istiyor. Ancak karşılarında halen BitCoin ile güvenli ödeme yapma peşinde olan kullanıcılarda buluyor.

BitCoin hiç bir devlet veya veri merkezine bağlı olmadığı için ve güçlü bir şifreleme sistemine mevcut olduğu için geçtiğimiz aylarda 20.000 Dolar seviyelerinde işlem görmeyi başarmıştı. Ancak şuanda 8.000 Dolar seviyelerine düşen bu kripto paranın Dark Web’de kullanımı ile bir alakası yok. Çünkü Dark Web’de fiyatı düşün olduğu veya yüksek olduğu için değil güvenli ve takip edilemez olduğu için kullanılıyor. Dark Web Forumlarında araştırma yapan Recorded Future BitCoin’in bu kadar popüler ve göz önünde olmasından Dark Web kullanıcılarının rahatsız olduğunu yazısında belirtmiş durumda.

Tüm bunlara rağmen Bitcoin hâlâ en çok kullanılan kripto para unvanını koruyor. Ancak araştırmalara göre önümüzde 6 ile 12 ay içerisinde bu durum değişecek. Bitcoin’in Dark Web’de yerine geçmesi beklenen iki para birimi ise Litecoin ve Dash. Yasal olmayan satışlar yapan kişiler, şu an Dash’a yönelmiş durumdalar ve satın alan kişilerin de bu yüzden Dash’a yönelmesi bekleniyor. Litecoin ise doğu Avrupalılar arasında çok popülerleşerek Bitcoin’in yerini alabileceği söyleniyor.

Bitcoin, Litecoin ve Dash’ın fiyatları bu durumdan etkilenir mi bilinmez. Ancak çoğu zaman Bitcoin’i kötülemek isteyen insanlar, “dark web’de kullanılan paradan hayır gelmez” diyerek insanları Bitcoin’den soğutmaya çalışıyorlardı. Eğer Bitcoin bu unvanını kaybederse, bundan olumlu etkilenebilir. Nasıl bir grafik çizeceği hiçbir zaman belli olmayan bu dijital paralar, bakalım gelecekte nasıl bir durumda olacaklar.

Bir cevap yazın