Belediye Saçmalıkları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Belediye Saçmalıkları

Belediye Saçmalıkları
Belediye Saçmalıkları

Ülkenin dört bir yanını gezenler hep yerel şeylere dikkat ederler. Yerel yemekler, yerel adetler, yerel konuşmalar gibi şeyler. Peki hiç yerel seçimlere dikkat edenler oldu mu? Yerel seçimlerde belediye başkanları ve muhtarlar seçilir. Peki neden seçilir?

Memleketin her yerinde, her konuda en önce gelen şey menfaattir. Bu ülkemizde değişmez kurallardan biridir. Yerel seçimlerde de seçmenler küçük bir kitle olduğundan adaylar kolayca kendi taraflarına çekebiliyorlar. Her belediye başkanının seçildikten sonra yaptığı ilk icraat akrabalarını işe almaktır. Akrabalar da yakın çevresine bir takım kolaylıklar sağlar. Bunların olacağı önceden bilindiği için bu çıkarı olan kişilerin desteğiyle yerel olarak benimsenen falanca partiden aday olan amcalar belediye başkanı olurlar. Sonra işe koyulurlar.

İşe koyulan belediye başkanları ilk olarak belediye çalışanlarının işine son verip yerine akrabaları ve tanıdıkları alırlar. Sonra boş arsa arayışına çıkarlar. Buldukları boş arsalara bol bol park yaparlar. Bu parklarda birkaç tane bank, bir kaydırak, iki salıncak ve spor aletleri bulunur. Etrafa da bir haftada solan renkli çiçekler ekerler. Ardından alt yapıya girişirler. Zaten bir boka yaramayan alt yapıları söküp yerine yine hiç bir boka yaramayan tesisatlar kurarlar. Üzerine de yeni asfaltlar. Ama tüm yolu değil sadece kazdıkları bölgeyi yama yaparak asfaltlarlar. İnsanların yürümesi için yapılan ama park edilen arabalarla dolu olan kaldırımları da kırıp yerine aynısını tekrar yaparlar. Bir de refüjlerdeki ağaçları kesip yeniden ağaç dikerek “yeşili sev, çevreyi koru” mesajı verirler. Ama çevreye verdikleri rahatsızlıktan dolayı özür dilemeyi hiç ihmal etmezler.

Belediyelerin küçüğü olan muhtarlıklarda da durum çok acayip. Belediyenin tüm nimetlerinden faydalanırlar ama mahallelinin haberi olmaz. Çünkü sadece muhtarın evinin olduğu sokağı asfaltlarlar, sadece o sokağa havalı ve hiç sönmeyen aydınlatmalar koyarlar. Muhtarlıklar ise sadece ikametgah temini için işe yarar. Adı muhtarlık olan bu küçük odalarda muhtarı da pek bulamazsınız. Genelde çocukları, yeğenleri ve bu gibi akrabaları bulunur. Ama muhtarları diğerlerinden ayrı tutmak gerekir. Çünkü cumhurbaşkanının sarayındaki toplantıları hiç kaçırmazlar.

Bir cevap yazın